Duchovní příčina celulitidy u žen

22.08.2021

Ač by se možná zdálo, že je celulititda pouze estetického původu nebo projevem špatného životního stylu, velkou měrou se na stavu pomerančové kůže odráží především stav psychiky, tj. pocity naší duše. Ve světě odbornějších kruhů se tento stav, kdy se vnitřní cítění projevuje na fyzickém těle, nazývá jako psycho-somatika*.

Celulitida u žen
Celulitida u žen

Duchovní (psychosomatickou) příčinou celulitidy, otoků a špatné cirkulace lymfy je přehnaná sebekritika, kdy si žena nedovolí polevit a projevit navenek to, kým opravdu je. Má tak neustálou potřebu se hlídat a tím i mít svaly v jakési tenzi. A zaťaté svaly na sebe vážou vodu. Žena je se sebou nespokojená, někdy dokonce vnitřně navztekaná na někoho, kdo jí citově ublížil či stále ubližuje. Nevzhledné ďolíčky tak demonstrují šrámy na dušičce, ať už z dětství nebo z nějakého pozdějšího vztahu. Tím u ní utrpěla sebedůvěra a sebeláska.

Je zde pak i potřeba tuto vnitřní nespokojenost řešit hmotnými věcmi a přebírat v životě mužskou roli živitele. Žena má tendence vše zvládnout, o vše se postarat a na její ženskou esenci už nezbývá energie. Nedovolí si ,,dát nohy nahoru,, a pustit se hmoty i kontroly natolik, aby lymfa proudila. Je k sobě přespříliš tvrdá, strnulá. Nevěří v proud života, ve kterém je vše tak, jak má a prostě se nedokáže vzdát neustálé kontroly nad veškerými událostmi, včetně sebekontroly. Což opět vede na začátek celé věci, kdy se žena hlídá, není sama sebou a nejde jí se od toho odprostit - pustit se.

Často jsou v nás úplně prapůvodní příčiny natolik zaryté a skryté, že si je zcela vědomě neuvědumojeme a to ani v případě, kdy jsou navenek popsány. Nevyslechnuté projevy duše máme tak zřejmě instinktivně i vlivem nejrůznějších dalších faktorů (život v dané společnosti, výchova, typ osobnosti apod.) jako kdyby zatlačené někam do pozadí a ,,zaplácnuté,, dalšími vrstvami slupek našeho jednání a chování. Zdá se pak, že cesta k úplnému vyléčení psyché není jednoduchá. Avšak opak může být pravdou a v případě celulititidy lze spolu se zdravou životosprávou, anticelulitidními kúrami pro rozhýbání toku lymfy, pravidelným pohybem, konzultacemi, ženskými kruhy a dalšími podpůrnými věcmi tento problém vyřešit poměrně snadno a hladce. Je jen potřeba najít si na sebe čas, propustit tu věčnou sebekontrolu a posílit svou vnitřní sebelásku :)


* Psychosomatika je komplexní náhled na lidskou duši, kdy veškeré projevy na lidském těle odráží to, jaké je vnitřní nastavení člověka. Ze starořečtiny slovo psyché znamená duši a soma je tělo. Holistický přístup k léčení nejrůznějších příčin je proto na místě.

© 2021 Jana Velíšková. Všechna práva na krásný život s vděčností a podporou otevřena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!